Přestaňte podporovat korupci – odejděte od VZP

Proč bych měl odejít?

Dne 13. července 2021 byla jedinečná možnost skoncovat s diskriminací dětí cizinců. Jejich pracujícím rodiče mělo být umožněno platit svým dětem veřejné zdravotní pojištění. Výhodné by to vlastně bylo úplně pro všechny – děti by získaly pojištění, ze kterého by jim mohla být uhrazena veškerá nutná zdravotní péče, a na veřejném zdravotním pojištění by se vybralo o 120 mil. Kč více.

Členové ANO a Správní rady VZP ale měli jiné plány. Nezajímalo je 120 mil. Kč, které mohly přijít do českého fondu veřejného zdravotního pojištění; podstatnější pro ně bylo 800 mil. Kč, které si chtěli nechat jen pro sebe. ANO, KSČM, ČSSD a SPD se proto dohodli, že neschválí návrh veřejného zdravotního pojištění pro děti, a namísto toho lobovali za ustanovení pětiletého monopolu soukromé pobočky pojišťovny VZP – Pojišťovna VZP a.s. (PVZP).

O devatenáct dní později nově ustanovený monopolista zvýšil ceny velmi limitované verze zdravotního pojištění, která je vhodná pouze pro zdravé lidi, a to o 69 % pro děti, o 64-86 % pro dospělé, o 80-82 % pro seniory a o 28-32 % pro studenty. Poprvé v historii tak dnes cena limitovaného soukromého zdravotního pojištění výrazně přesáhla skutečné náklady na zdravotní péči pro všechny věkové kategorie.

Do fondu českého veřejného zdravotního pojištění z daní pracujících cizinců, kteří v Čechách zatím nemají trvalý pobyt, každoročně přichází nejméně 3,3 mld. Kč. Maximální výše nákladů na zdravotní péči, které jim pojišťovna proplatí, je přitom pouhých 1,2 mld. Kč a na zajištění zdravotní péče pro jejich rodiny nejde z těchto příspěvků ani koruna. Většina má zřízeno veřejné zdravotní pojištění u VZP a málokdo z nich vůbec ví, že si ve skutečnosti mohou vybrat až ze 7 poskytovatelů veřejného zdravotního pojištění. To nejmenší, co můžeme pro boj za práva našich dětí udělat, je odejít od VZP.

Jak to udělám?

Každý, kdo má veřejné zdravotní pojištění, může jednou do roka změnit svou zdravotní pojišťovnu. Pokud o změnu zažádáte do 30. září, dojde k ní 1. ledna. Jestliže o změnu zažádáte do 31. března, dojde k ní 1. července. Nezáleží na tom, kterou pojišťovnu si vyberete, všechny vám co se týče veřejného zdravotního pojištění poskytnou stejné služby!

Potřebujete pouze následující:

  1. Vyberte si mezi VoZP (201), ČPZP (205), OZP (207), ZPŠ (209), ZPMVCR (211), RBP (213). Výše pojistného plnění bude vždy stejná, stanovuje ji totiž zákon č. 48/1997 Sb. Z pohledu klienta se jediné změny týkají počtu smluvních lékařů a výhod pro pojištěnce (finanční náhrada u nepovinného očkování, sport, prevence rakoviny prsu atd.).
    Stačí, když se ujistíte, že má váš praktický lékař i zubař smlouvu s pojišťovnou, kterou jste si vybrali.
    Výhody pro pojištěnce (můžete využít k porovnání): VoZP (201), ČPZP (205), OZP (207), ZPŠ (209), ZPMVCR (211), RBP (213).
  2. Vyplňte a podepište formulář pro přihlášení pojištěnce: VoZP (201), ČPZP* (205), OZP (207), ZPŠ* (209), ZPMVCR (211), RBP (213). (* cizinci, kteří nemají trvalý pobyt v ČR, musí navštívit kamennou pobočku)
    Jako přílohu nahrajte fotografii průkazu pojištěnce VZP, povolení k pobytu a pracovní smlouvu.
  3. Nejdéle 8 dní po tom, co dojde ke změně pojišťovny (tedy 1. ledna či 1. července), o ní informujte svého praktického lékaře, zubaře a zaměstnavatele.

To je vše!